Miasta z potencjałem dla obsługi biznesu
Wrocław, Warszawa i Kraków to najbardziej popularne wśród inwestorów miasta. Czołówka przyciąga dostępnością wszechstronnie wykwalifikowanych kadr. Dlatego duże znaczenie ma liczba oraz jakość uczelni i szkół. Liczy się także dogodne położenie, komunikacja i standard oferty biurowej. W badaniu Antal – „Business Environment Assesment Study" awansowała Łódź. Inwestorom podoba się jej położenie w centrum mapy Polski i nadchodzące nowe perspektywy związane z inwestycjami w infrastrukturę: transport drogowy, kolejowy i lotniczy.
Pandemia nie tylko nie zmniejszyła gotowości do nowych inwestycji w stosunku do poprzedniej edycji z 2019, a wręcz ją umocniła – 91 proc. respondentów zadeklarowało nowe inwestycje w nadchodzących latach, a 67 proc. zapowiedziało stworzenie nowych miejsc pracy. Atrakcyjność inwestycyjna Polski rośnie mimo pandemii.
– Wzrost zainteresowania inwestycjami jest widoczny w portfolio projektów realizowanych przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W 2020 r. Agencja obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych, których łączna wartość była o prawie 10 proc. wyższa w stosunku do roku poprzedniego. Spodziewamy się, że w 2021 pozytywny trend inwestycyjny zostanie utrzymany, a Polska będzie jednym z beneficjentów postpandemicznego układu – mówi Monika Grzelak z Centrum Inwestycji PAIH. Badani przedstawiciele firm wybrali najbardziej atrakcyjne pod względem inwestycyjnym miasta w Polsce. Najpopularniejszym wśród inwestorów, którzy planują realizację nowych projektów w Polsce, jest obecnie Wrocław – wynika z trzeciej edycji badania Antal – „Business Environment Assesment Study". Spośród szefów 809 firm, biorących udział w sondażu, 28 proc. jako miejsce inwestycji wybrało stolicę Dolnego Śląska. Na drugim miejscu jest Warszawa, w której nowe projekty inwestycyjne chce prowadzić 24 proc. ankietowanych. Na trzeciej pozycji z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta